حضور دو مربی ایرانی روی نیمکت المپیک حق والیبال ایران است

به گزارش رپید دانلود، به گزارش خبرنگاران، اردوهای تیم ملی والیبال از 11 فروردین ماه امسال با دعوت از 27 بازیکن با هدف حضور پر قدرت در دو رویداد مهم لیگ ملت ها و المپیک توکیو شروع شده است. ولادیمیر الکنو مربی نامدار روسی راهنمایی تیم ملی والیبال ایران در این دو رویداد مهمِ سال 1400 را بر عهده دارد.

حضور دو مربی ایرانی روی نیمکت المپیک حق والیبال ایران است

دعوت بازیکنان به اردوی ملی و انتخاب اعضای کادرفنی از اختیارات سرمربی تیم ملی به شمار می رود اما فدراسیون والیبال خواسته یا ناخواسته شرایطی فراهم آورده که اردوی تیم ملی را با حاشیه همراه ساخته است.

محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال در تبادل نظر با خبرنگاران وعده مشورت با سرمربیان لیگ رجحان برای انتخاب بازیکنان دعوت شده به اردوی ملی را داد و همین امیدی در دل بازیکنان لیگ رجحان ایجاد کرد. در نهایت با انتشار لیست تیم ملی بازیکنان مد نظر الکنو به اردو دعوت شدند و سرمربیان مطرحی مانند عطایی و اکبری هرگونه مشورت فدراسیون برای انتخاب بازیکنان را تکذیب کردند.

دومین حاشیه سازی فدراسیون والیبال، معرفی دستیاران ایرانی الکنو بود و در ادامه شاهد انصراف دو مربی ایرانی در اردوهای ملی بودیم. در حال حاضر نیز الکنو اصرار زیادی به استفاده مترجم روس روی نیمکت دارد که در صورت تحقق این درخواست سهمیه مربی ایرانی روی نیمکت به یک نفر کاهش پیدا خواهد نمود. شاید الکنو تمایلی به حضور دو دستیار ایرانی ندارد و تعیین نیست در مفاد قرار داد لزوم استفاده دو مربی ایرانی ذکر شده است یا خیر.

برای آنالیز کارشناسی حواشی پیش آمده و تاثیر استفاده دو مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی در المپیک توکیو با محمود افشاردوست عضو هیات رئیسه فدراسیون والیبال تبادل نظریی انجام دادیم.

حضور دو مربی ایرانی روی نیمکت المپیک حق والیبال ایران است

محمود افشاردوست در گفت و گو با خبرنگاران، درباره بحث حضور مربیان ایرانی روی نیمکت تیم ملی در المپیک توکیو گفت: حضور دو مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی در المپیک حق والیبال ایران است. والیبال ایران صندلی خوبی در جهان دارد و مربیان ما شایسته این عنوان هستند. از طرف دیگر باید بپذیریم که شرایط به چه صورت است و سرمربی تیم ملی حق دارد چیدمان خودش را انجام دهد، اغلب مربیان جهان این کار را انجام می دهند و حتی آنالیزور و بدنساز خود را به همراه دارند.

دو راهکار برای حفظ سهمیه مربیان ایرانی

عضو هیات رئیسه فدراسیون والیبال ادامه داد: اما الکنو از ابتدا قرار بود به همراه یک نفر در ایران حاضر گردد و طبیعی بود فدراسیون سایر نفرات را تعیین کند. به شخصه در جریان مذاکرات بین فدراسیون و الکنو نبودم و نمی دانم بحث حضور مترجم روسی چقدر جدی است، اما در مجموع دو راهکار برای این موضوع وجود دارد. نخست اینکه اگر قانون به ما اجازه دهد مترجم پشت نیمکت حضور داشته باشد که این بهترین راه است. دوم، با توجه به تسلط الکنو به زبان ایتالیایی می توانستیم از سعید رضایی در کنار او استفاده کنیم چرا که رضایی نیز به ایتالیایی مسلط است و می توانست در انتقال صحبت های الکنو به بازیکنان یاری کند و اینگونه هر دو سهمیه مربی ایرانی روی نیمکت حفظ می شد.

وی در ادامه درباره دعوت بازیکنان به اردوهای ملی گفت: تیم ملی والیبال ایران در جهان شناخته شده است و اغلب مربیان جهان چه در رده باشگاهی و چه در رده ملی بازیکنان ایرانی را می شناسند. الکنو نیز قطعاً 10 بازیکن ایران را به خوبی می شناسد. ممکن است بحث بر روی بازیکنان جوان باشد که آن نیز می تواند با آنالیز اطلاعات و آمار که قرار بود از سوی چهار مربی ایرانی برای او ارسال گردد گزینش کند. اینکه چقدر این اتفاق اتفاق افتاده و اطلاعات به دست الکنو رسیده، نمی دانم.

حواشی به تیم ملی ضربه می زند

افشاردوست در پاسخ به این سوال که انتخابات بازیکنان و چیدمان کادر فنی از اختیارات سرمربی تیم ملی است اما اینکه فدراسیون وعده هایی می دهد که به آن عمل نمی نماید تیم را با حاشیه روبرو می نماید، این حواشی چقدر به ضرر تیم ملی خواهد بود، گفت: قطعاً حواشی به تیم ملی ضربه می زند مخصوصاً اگر در آغاز کار با یک سرمربی جدید باشیم. سرمربی احتیاج به محیطی آرام دارد تا بدون کلنجار رفتن با حواشی به مسائل اصلی و فنی تیم ملی بپردازد. خوش خبر قطعاً به درستی به تیم ملی اشراف دارد و قطعاً در این زمینه به فدراسیون و الکنو برای از بین رفتن حواشی یاری خواهد نمود. اینکه چقدر از اطلاعات به وسیله سرمربیان لیگ رجحان گرفته شده جوابی است که فدراسیون خود باید جوابگو باشد.

الکنو مربی تازه کاری نیست

وی درباره دردسر جدید تیم ملی و اعمال محدودیت برای اعزام نفرات به رقابت های لیگ ملت ها گفت: کار سخت می گردد. با توجه به طولانی مدت بودن مسابقات و شرایط قرنطینه حضور 18 بازیکن ضروری است چرا که ممکن است در طول یک ماه بازیکنی دچار آسیب دیدگی گردد و احتیاج به جایگزین باشد. الکنو مربی تازه کاری نیست قطعاً شرایط را به خوبی می سنجد و می داند که به سرپرست به عنوان مدیر احتیاج دارد. امیدوارم هر اتفاقی رخ می دهد شاهد حضور هر دو مربی ایرانی روی نیمکت باشیم که این برای آینده والیبال ایران خوب است. احتیاج داریم تا هر چه می توانیم از مربیان ایرانی بیشتری در المپیک استفاده کنیم مخصوصاً در کنار فردی مانند الکنو. امیدوارم این اتفاق رخ دهد و به تعداد مربیان ایرانی روی نیمکت دست نخورد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 928

به "حضور دو مربی ایرانی روی نیمکت المپیک حق والیبال ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور دو مربی ایرانی روی نیمکت المپیک حق والیبال ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید