توضیحات همتی درباره افزایش قیمت ها در بهار سال جاری

به گزارش رپید دانلود، به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در جدیدترین پست اینستاگرامی خود در مورد متغیرهای پولی نوشت:

توضیحات همتی درباره افزایش قیمت ها در بهار سال جاری

بانک مرکزی تمام کوشش خود را برای کنترل میان مدت و بلند مدت رشد متغیرهای پولی و مدیریت نرخ سود، برای کنترل و مهار تورم بکار گرفته است و با وجود تمامی موانع و محدودیت ها از همه ابزارهای خود برای تحقق تورم هدف گذاری شده، برای یکسال آینده، استفاده می نماید.

قضاوت در مورد عملکرد بانک مرکزی، بایستی در چارچوب محیط اقتصاد کلان و شوک های وارده به اقتصاد و همچنین بر مبنای ابزارها، اختیارات و درجه استقلال بانک مرکزی باشد.

خرید بخشی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، جهت تأمین کسری بودجه توسط بانک مرکزی (آنچنان که در بودجه سال 98 تکلیف شد) در شرایط تحریمی، تأمین کسری بودجه از محل پایه پولی است. این روش، در کوتاه مدت، همانند استقراض از بانک مرکزی خواهد بود. لذا، بانک مرکزی به حکم وظیفه، نظر کارشناسی خود را در مورد آثار احتمالی ناخوشایند این روش تأمین بودجه، گزارش نموده بود.

روش هایی که سال جاری دولت محترم برای تأمین کسری بودجه به وسیله فروش سهام دولتی و نیز انتشار اوراق بدهی بکار گرفته است، در شرایط تداوم فشار حداکثری، روش های مناسبی برای تأمین منابع لازم از نقدینگی موجود در جامعه، و بدون فشار به پایه پولی است و در صورت تداوم، یاری خوبی به بانک مرکزی در نیل به هدف مهار تورم خواهد بود.

همه افزایش قیمت ها در بهار سال جاری، صرفا به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی گردد. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملکرد سایر بازارها نیز در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته اند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 475

به "توضیحات همتی درباره افزایش قیمت ها در بهار سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات همتی درباره افزایش قیمت ها در بهار سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید