تقویم نجومی آذرماه، شرایط خوب رصد بارش شهابی جوزایی

به گزارش رپید دانلود، احسان مهرجو کارشناس نجوم در مصاحبه با خبرنگاران گفت: آذرماه امسال بر خلاف آبان ماه فقیر از رویداد نجومی برای منجمان بسیار پربار است زیرا مقارنه ماه و مریخ و بارش شهابی جوزایی به وقوع می پیوندد.

تقویم نجومی آذرماه، شرایط خوب رصد بارش شهابی جوزایی

دوازدهم آذرماه؛ مقارنه ماه و مریخ

وی با اشاره به مقارنه ماه و مریخ گفت: جمعه دوازدهم آذرماه در ساعت 4 صبح مقارنه ماه و سیاره مریخ رخ می دهد که از همه جای ایران به شرط نبودن آلودگی نوری، می توان بدون تلسکوپ این رویداد نجومی را رصد کرد.

وی اضافه کرد: به هنگام مقارنه، فاصله ماه از سیاره مریخ به کمتر از یک درجه می رسد؛ در این لحظه؛ ماه و مریخ در این لحظه زیر افق قرار دارند به همین دلیل از پهنه ایران قابل مشاهده نیستند و باید صبر کنیم ماه و مریخ طلوع کنند (5:45) تا در افق جنوب شرقی هر دو قابل رصد باشند.

وی با تاکید بر اینکه در این زمان ماه هلال باریکی دارد که با ابزار قابل رؤیت است، گفت: در این مقارنه ماه و مریخ بالای افق در جنوب شرق دیده می شوند.

خورشید گرفتگی غیر قابل رؤیت در ایران

وی در خصوص خورشید گرفتگی که در ایران قابل رؤیت نیست، گفت: شنبه 13 آذرماه خورشید گرفتگی کلی رخ می دهد که در جنوب استرالیا، جنوب افریقا، جنوب اقیانوس آرام، جنوب امریکای جنوبی، جنوب اقیانوس اطلس، جنوب اقیانوس هند و قطب جنوب مراحل این خورشید گرفتی قابل مشاهده است.

مقارنه ماه و زهره در 16 آذرماه

وی با اشاره به دیگر رویداد آذرماه گفت: رویداد نجومی مقارنه ماه و زهره 16 اذرماه در ساعت 4:20 صبح به وقوع می پیوندد که این دو از یکدیگر به فاصله کمتر از دو درجه می رسند؛ این مقارنه در ایران قابل رؤیت نیست.

به گفته وی، البته ماه و سیاره زهره شاید در ایران قابل رؤیت نباشد.

وقوع بارش شهابی جوزایی

مهرجو در خصوص مهم ترین بارش شهابی آذرماه گفت: مجذوب کننده ترین پدیده آذرماه، بارش شهابی جوزایی است که هر سال شانزدهم آغاز می شود و بیست و سوم به اوج خود می رسد.

وی با بیان اینکه این بارش شهابی 27 آذرماه به سرانجام می رسد، گفت: در زمان اوج این بارش شهابی، که ZHR آن برابر با 150 است؛ 150 شهاب را می توان در زمان اوج این بارش رصد کرد.

به گفته وی، حوالی ساعت 22:30 بیست و سوم آذر تا 3 بامداد بیست و چهارم آذرماه بهترین محدوده زمانی برای رصد بارش جوزایی است به شرطی که در منطقه ای بدون آلودگی نوری و تاریک باشیم.

وی با بیان اینکه فرق بارش شهابی جوزایی با سایر بارش ها منشأ آنهاست، گفت: بارش جوازیی دوره تناوب کوتاهی دارد و هر یک و نیم سال یکبار از کنار خورشید با فاصله 21 میلیون کیلومتری عبور می کند؛ همین امر باعث تقویت این بارش شهابی می شود که شهابی بیشتری قابل مشاهده باشد.

به گفته وی، در سال 2014، تعداد بارش شهابی جوزایی به بیشترین میزان (250 شهاب در ساعت) رسیده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 1256

به "تقویم نجومی آذرماه، شرایط خوب رصد بارش شهابی جوزایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویم نجومی آذرماه، شرایط خوب رصد بارش شهابی جوزایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید