از پادماده در دنیا چه می دانید؟

به گزارش رپید دانلود، طبق مدل استاندارد، ماده و پاد ماده باید در مقادیر مساوی در زمان بیگ بنگ ایجاد شده باشند، اما این در حالی است که دنیا ما تقریباً کاملا از ماده ساخته شده است.

از پادماده در دنیا چه می دانید؟

پژوهشگران دانشگاه غرب اسکاتلند (University of the West of Scotland ) در مطالعه اخیرشان پیروز به حل معمای ماده و پاد ماده شدند.

دانشمندان دانشگاه غرب اسکاتلند عنصری را کشف نموده اند که می تواند کلید و جواب معمای پر رمز و راز دیرینه مبنی بر اینکه چرا در دنیا ماده بیشتراز پادماده است، باشد. پادماده (Antimatter) مانند ماده از ذراتی به نام پادذره تشکیل شده است که با ذرات معمولی فرق دارند.

در پاد ماده بار هسته منفی و بار ذرات مداری مثبت است که معکوس ماده است. دانشمندان طی این مطالعه دریافتند که یکی از ایزوتوپ های عنصر توریم بیشترین هسته گلابی شکل که تا به امروز کشف شده را دارد.

هسته ای مانند توریوم 228 اکنون ممکن است این پتانسیل را داشته باشد که برای انجام آزمایش های جدید مورد استفاده قرار گیرد تا دانشمندان جواب معمای ماده و پاد ماده را پیدا نمایند.

طبق مدل استاندارد، ماده و پاد ماده باید در مقادیر مساوی در زمان بیگ بنگ ایجاد شده باشند، اما این در حالی است که دنیا ما تقریباً کاملا از ماده ساخته شده است.

مدل استاندارد فیزیک ذرات بنیادی، نام نظریه ای مربوط به نیرو های الکترومغناطیس، هسته ای قوی، هسته ای ضعیف و همچنین طبقه بندی ذرات زیراتمی شناخته شده است. این مدل در نیمه دوم قرن بیستم در نتیجه کوشش های مشارکت آمیز دانشمندان در عرصه دنیای شکل گرفت.

دانشمندان طی این مطالعه تصمیم گرفتند تا نمونه توریم-232 را مورد مطالعه قرار دهند. توریم 232 دارای نیمه عمر 14 میلیارد سال است و این به آن معنا است که فرایند واپاشی توریم 232 بسیار کند است. زنجیره واپاشی این هسته باعث ایجاد شرایط مکانیکی دارای انرژی کوانتومی هسته توریم 228 می گردد. عملیات واپاشی چنین حالتی با فراوری اشعه گاما در عرض چند نانو ثانیه انجام می گردد.

زنجیره واپاشی (Decay chain) در علوم هسته ای به فرایند زنجیره ای که طی آن یک ایزوتوپ ناپایدار به ذرات پایدار تبدیل می گردد، گفته می گردد. بیشتر عناصر رادیواکتیو به صورت مستقیم و طی یک فرایند به ماده پایدار تبدیل نمی گردد و در فرآیندی پیچیده این فرایند صورت می پذیرد.

دانشمندان این مطالعه برای تشخیص این واپاشی های بسیار نادر و سریع، از ردیاب های بسیار حساس و پیشرفته استفاده کردند. محققان با پیکربندی دقیق آشکارساز ها و الکترونیک های پردازش سیگنال با پیروزیت توانستند عمر حالت های کوانتومی را با دقت دو تریلیونم در ثانیه اندازه گیری نمایند. هرچه طول عمر حالت های کوانتومی کوتاه تر باشد، شکل گلابی هسته توریم 228 واضح تر خواهد شد و این موضوع به محققان شانس بهتری برای درک آن ها می دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rapidownload.ir شناسه مطلب: 400

به "از پادماده در دنیا چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پادماده در دنیا چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید